Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Toulky ...

Toto jsou naše piraňky

Puntius tetrazona Parmička čtyřpruhá
 • Kmen: Chordata
 • Třída: Actinopterygii
 • Řád: Cypriniformes
 • Čeleď: Cyprinidae (Kaprovití)
Slovenský název: Mrenka štvorpruhá
Anglický název: Tiger Barb
Objeveno: 1935
Původ: Thajsko, Sumatra, Borneo
Biotop: Asie Chov: Poměrně snadný
Voda Teplota: 22 - 26 °C Obvyklá cena: 20 - 40 Kč
Kyselost: 6 - 7 pH Lokalizace: Celá nádrž
Tvrdost: 5 - 15 dGH Min. vel. nádrže: Druhová 80l a Společenská 150l
Délka života: až 7 let Dorůstá: 6 - 7 cm
Doporučený počet ryb: 6 až 10 ks
Snášenlivost:
Základem je u tohoto druhu ryb hejno. Čím více jedinců ho tvoří, tím méně problémů budeme ve společenské nádrži mít. Jsou to velmi čilé, rychle plavající ryby, které rády okusují ploutve pomalejším rybám. Bude-li jich v akváriu jen pár, bude se tak dít s velkou pravděpodobností. Je-li chováno hejno alespoň 8 (lépe však 10) kusů, pak si jiných ryb tolik nevšímají. Parmička čtyřpruhá se rozhodně nehodí­ do společnosti dlouhoploutvých ryb a ryb, které mají raději klidné prostředí (např. Skaláry, Terčovci, Gupky, Závojnatky...). Chováme je proto se stejně aktivními a rychlými rybami.
Potrava: Všežravec
Rozdíli mezi pohlavím: Sameček je štíhlejší a má tlamku a ploutve často krvavě červené. Samička je v bříšku plnější a nemá tak výrazně červené ploutve.
Odchov: 26°C. Menší až střední nádrž, voda měkká až polotvrdá, jemnolisté rostliny. Před vlastním třením pronásleduje sameček samičku a neustálým strkáním do bříška ji činí povolnou. Samička vyhledá třecí místo, vyčká samečka, rybky se k sobě přitisknou, přičemž sameček přehne ocasní ploutev přes hřbetní část samičky, rybky se trhnutím oddělí a třecí fáze je skončena. Tento průběh se opakuje a trvá i několik hodin. Takto se tře většina parmiček rodů Barbodes, Capoeta a Puntius, což je pro ně typické. Ve tvrdé vodě se rybky také vytřou, ale jikry se nevyvinou. Jsou to rybky velmi plodné, z jednoho tření bývá až 500 jiker. Chovný pár je nutné ihned po tření odlovit. Vhodný pár je předpokladem pro zdárné tření. Potěr se líhne za 24 až 36 hodin. Vyžaduje dostatek jemné živé potravy. V prvních dnech svého života je choulostivý na náhlou změnu vody a přelovování. Velmi rychle roste, po 14 dnech je zřetelné typické pruhování.
Charakteristika: Tělo je vysoké, zavalité, oválného tvaru, s mohutné vyvinutou ocasní ploutví. Tlamka je tupá a má dva malé vousky. Zbarvení je žlutobílé. Hřbet je nahnědlý až olivově hnědý. Boky mají červenavě hnědý lesk. Tělo je zdobeno čtyřmi černými pruhy. Oční proužek zasahuje dolní okraj skřelí, druhý začíná před hřbetní ploutví a obepíná celé tělo, třetí pruh probíhá od zadního okraje hřbetní ploutve přes celé tělo a končí v přední části řitní ploutve. Čtvrtý pruh je na kořeni ocasu. Okraje šupinek se zlatově lesknou. Hřbetní a řitní ploutve jsou krvavě červené. Hřbetní ploutev je v úponu černá. Ostatní ploutve jsou Červenavé. Někdy jsou břišní ploutve černé.

Xiphophorus maculatus verze "Coral"

Plata skvrnitá verze Korálová

 • Kmen:
 • Třída:
 • Řád:
 • Čeleď: Poeciliidae
Slovenský název:
Plata korálová
Anglický název:
Coral platyfish
Objeveno:
vyšlechtěno
Původ:
Vyšlechtěná forma z Platy skvrnité
Biotop:
 
Chov:
20 litrů pro 1 samce a 2 samice. Větší nádrž je ale lepší. Pokud je to možné, vždy chováme více samiček.
Voda
Teplota:
18-25 °C
Obvyklá cena:
 
Kyselost:
pH: 7,0-8,0
Lokalizace:
Celá nádrž
Tvrdost:
9-19 °dGH
Min. vel. nádrže:
malá - středně velká
Délka života:
3-5 let.
Dorůstá:
5 cm
Doporučený počet ryb:
Záleží pouze na velikosti akvária, kterému přizpůsobíme počet chovaných jedinců (základní pomůckou je poměr 1 cm délky ryby = 1 litr vody). Pozor na přerybnění. Jako všechny živorodky produkují hodně detritu, což má za následek zhoršení kvality vody, poku
Snášenlivost:
Klidná, tolerantní, hejnová ryba vhodná i do společenských nádrží s podobně velkými rybami. Samci mají mezi sebou hierarchii, kdy alfa samec odhání slabší jedince.
Potrava:
všežravec - umělé vločkové krmivo, mražené, drobné živé krmivo, rostlinná potrava
Rozdíli mezi pohlavím:
Pohlaví je rozeznatelné na první pohled, samci mají krátký pohlavní orgán - gonopodium (v kopulační orgán přeměněná řitní ploutev samců ryb z čeledi živorodkovitých). Samice jsou robusnější, plnější v bříšku. Samci jsou o trochu menší a štíhlejší.
Odchov:
Rozmnožování probíhá po celý rok a samice rodí živá mláďata. Sameček je vybaven gonopodiem, kterým do samičky vstříkne spermie a oplodní jikry. Na jedno oplodnění samice vrhne i několikrát, oplodněné samice tak mohou rodit mladé i několik měsíců bez přítomnosti samce. Gravidita samice trvá přibližně 4 týdny a velikost potěru po narození se pohybuje ve velikosti 5-8 mm. Ve vrhu je v průměru 20 mláďat. Mohou se vyskytnou i velmi malé vrhy pouze s několika mláďaty, ale naopak nejsou vzácností i vrhy čítající více jak 40 kusů. Bezprostředně před porodem prasknou jikernaté obaly v těle samice a samice potěr vypuzuje ven z těla. Při porodu potěr klesá ke dnu. Na dně se mu naplní plynový měchýř, díky kterému může bezproblémově plavat. Potěr ihned přijímá potravu. Krmit lze vločkami, lepší je ale prvních cca 14 dní krmit artémiíí, potěr pak rychleji roste. Ve společenských akváriích je třeba počítat se ztrátami při vrhu, jelikož potěr bývá snadnou kořistí, k přežití mláďat je nutné husté osázení jemnolistými rostlinami. Pokud chceme celý vrh, je nutné samici umístit do porodničky a po porodu odlovit, jelikož svůj potěr zpravidla požírá. Pro cílevědomý odchov výhradně jednoho barevného a tvarového typu je nutné pečlivě vybírat chovné exempláře. Pokud chceme odchovat jedince v chovných varietách, je velmi důležité ryby rozdělit dříve, než dorostou do pohlavní zralosti, aby nedošlo k nechtěnému oplodnění samic barevně jiným druhem, tedy okolo 3 měsíců (raději i dříve, záleží na velikosti rybek).
Charakteristika:
Tato varieta má celé tělo sytě červené (red coral), červená je i hřebetní ploutev. Ostatní ploutve jsou průsvitné, včetně vrcholu hřbetní ploute. Konečky prsních ploutví, řitní a dolní části ocasní ploutve mají mléčný nádech. Nejvíce vynikne při silném osvětlení. Ideální ryba pro začínající akvaristy, protože je nenáročná (při pravidelné údržbě akvária!!) a bez problémů se množí. Ale nutná je voda bez škodlivin. Toho se dá dosáhnout pouze častou výměnou a dostačující filtrací. Detrit je nutné pravidelně odstraňovat. Velmi prošlechtěné platy jsou ale choulostivější, mají větší nároky na čistotu a kvalitu vody, bývají také náchylnější k nemocem a daří se jim lépe v teplejší vodě. Nádrž může být libovolně osázená, úkryty nejsou nutné (postačí dostatek rostlin), pouze je dobré chovat více než jednu samičku, aby ji samec neuhonil.
Varianty: Bílá
Fotogalerie:

Paracheirodona xelrodi Neonka červená
 • Kmen: Chordata
 • Třída: Actinopterygii
 • Řád: Characiformes
 • Čeleď: Characidae (Tetrovití)
Slovenský název: Neónka červená
Anglický název: Cardinal tetra
Objeveno: Schultz, 1956
Původ: Hojně rozšířená v černé vodě od západní kolumbie přes Brazílii (Rio Negro)
Biotop: Amazonie Chov: Poměrně snadný
Voda Teplota: 24 - 28 °C Obvyklá cena: 10 - 25 Kč
Kyselost: 5 - 7 pH Lokalizace: Střední a dolní část nádrže
Tvrdost: 3 - 8 dGH Min. vel. nádrže: Společenské 112l
Délka života: 4 až 5 let Dorůstá: 3 - 4 cm
Doporučený počet ryb: 10ks
Snášenlivost: Mírumilovná, v akváriu se zdržuje převážně v hejnu. Velmi snášenlivá ryba, vhodná do většiny typů společenských nádrží.
Potrava: Potravou neonek jsou nitěnky, pakomáří larvy tzv. patentky, všežravec - umělé vločkové krmivo, mražené, drobné živé krmivo.
Rozdíli mezi pohlavím: Samci jsou o něco menší a zřetelně štíhlejší než samice, jinak téměř není rozdílu. Samička je jen neznatelně plnější v bříšku než sameček.
Odchov: Je nutná měkká a kyselá voda (2 dgh, ph přibližně 5,5) v nádrži s vytíracím roštem. Snůšky přenášíme do misek, kde je inkubujeme při 25 °C. 5 dnů po kladení vajíček krmíme jemným krmivem. Při tom musíme dbát na absolutní čistotu vody.
Charakteristika: Modrozelený třpytivě zářivý pruh, táhnoucí se po celém těle, je širší než u neonky obecné, a zespodu je lemován širokým, nádherně červeným pruhem v délce od skřelí až k ocasu. V nádrži, kde je chováme, by mělo být světlo utlumené plovoucími rostlinami. Chov je bezproblémový za předpokladu pravidelné výměny části vody a při udržování nízké hladiny dusitanů a dusičnanů. Z toho důvodu se příliš nehodí do nově založených akvárií.

Xiphophorus helleri Berlin Mečovka zelená berlínská
 • Kmen: Chordata
 • Třída: Actinopterygii
 • Řád: Cyprinodontiformes
 • Čeleď: Poeciliidae (Živorodkovití)
Slovenský název: Mečovka mexická (berlínska)
Anglický název: Berlin swordtail
Objeveno: Uměle vyšlechtěna
Původ: Mexiko, Quatemala
Biotop: Uměle vyšlechtěna Chov: Poměrně snadný
Voda
Teplota:
18 - 27 °C
Obvyklá cena:
15 - 30 Kč
Kyselost:
7 - 8,5 pH
Lokalizace:
Celá nádrž
Tvrdost:
8 - 20 dGH
Min. vel. nádrže:
60l
Délka života: 5 až 7 let Dorůstá: 6 - 12 cm
Doporučený počet ryb:

2-samičky 1-samec 4-samičky 1-samec 6-samiček 2-samci

Snášenlivost: Tato rybka je vůči jiným snášenlivá,ale nekupovat s rybami okusující ploutve jako např.parmička čtyřpruhá. Samci jsou často svárlivý,proto je lepší kupovat jen jednoho samce!
Potrava:
Všežravec, ožírá některé rostliny, např. Cabombu.
Rozdíli mezi pohlavím: Samička je větší, zavalitější a má ocasní ploutev bez mečovitého výrůstku, samec má řitní ploutev přeměněnou v tzv. "gonopodium", která slouží k oplodnění samice.
Odchov: Nádrž střední velikosti, dostatek jemnolistých rostlin pro úkryt mladých rybiček před žravostí samičky. Voda normální, odstátá. Počet vržených mláďat se řídí velikostí samičky a činí 40—150 kusů. Při tření dochází k oplodnění jiker v těle samičky. Březí samička se pozná podle skvr¬ny březosti, což je černá skvrna na každé straně břicha před řitní ploutví. Doba březosti trvá 4—6 týdnů. Samička vypuzuje z těla jikry s úplně vyvinu¬tými rybičkami, které po opuštění matčina těla protrhnou prudkým trhnutím blánu jikry a ihned plovou. Podobně je tomu u vrhu všech živorodek. Po vrhu je nutné samičku z nádrže odlovit. Potěr krmíme jemnou živou a sušenou potravou.
Charakteristika:
Tato živorodka je charakteristycká svým mečíkem, ale také svou kropenatostí na rozdíl od jiných oranžových mečovek je tato úplně jiná! Mečík jí nedorůstá tolik jako např. mečovce zelené (xiphoforus helleri).

Poecilia Thermalis
Black Molly
 • Kmen:
 • Třída:
 • Řád:
 • Čeleď: Poeciliidae
Slovenský název:

Živorodka ostroústa

Anglický název: Black Molly, Liberty Molly, Mollie, Pointed-mouth Molly
Objeveno: Valenciennes, 1846
Původ: Střední Amerika
Biotop: Mexiko, Guatemala Chov: nenáročný
Voda Teplota: 22 - 28 °C Obvyklá cena:  
Kyselost: 7 - 8,5 Lokalizace: celý vodní sloupec
Tvrdost: 11 - 30 °dKH Min. vel. nádrže: 80l
Délka života: 2 - 3 roky Dorůstá: 6cm
Doporučený počet ryb: Záleží pouze na velikosti akvária, přičemž jako u většiny živorodek by samice měly mít převahu. Chov by měl mít alespoň 5 kusů a prostorné akvárium je ideální.
Snášenlivost: Klidná, tolerantní ryba vhodná i do společenských nádrží s podobně velkými rybami. Občas se může stát, že menším závojnatým rybkám okusuje ploutve.
Potrava: všežravec - Živé i mrazené , vločky, granule, salát, špenát atd.
Rozdíli mezi pohlavím: Samci mají žlutooranžové konce ocasní a hřbetní ploutve s výraznou černou skvrnou. Pod tlamkou a na břiše je žluté zabarvení. Samice jsou stříbrné, nevýrazné.
Odchov: Jako klasická živorodka rodí živé potomky, kteří jsou od narození soběstační. Je však třeba je ihned oddělit od rodičů, kteří mají často kanibalské sklony.
Charakteristika: Black Molly jsou rybky vyšlechtěné a v přírodě se v této formě prakticky nevyskytují. Vyskytovat se mohou, protože narodí-li se albinotický živočich, proč by se nemohl narodit zcela černý. U živorodek jsou tyto opačné polohy barev běžné. Jsou poměrně nenáročné, více jim vyhovuje vyšší teplota vody. Vyhledávány jsou začínajícími akvaristy. Vytváří mnoho barevných variant. Sameček je menší a má řitní ploutev proměněnou na pohlavní orgán-gonopodium.
Varianty: Z původní formy bylo vyšlechtěno mnoho barevně a tvarově odlišných variant, nejznámější jsou : Black, Gold, Silver.
Fotogalerie:

Ancistrus sp.
Krunýřovec sp.
 • Kmen:
 • Třída:
 • Řád:
 • Čeleď: Loricariidae (Krunýřovcovití)
Slovenský název:
Prísavník obyčajný
Anglický název:
Bushymouth catfish
Objeveno:
Kner, 1854
Původ:
kříženec
Biotop:
Amazonie
Chov:
 
Voda
Teplota:
 
Obvyklá cena:
 
Kyselost:
 
Lokalizace:
Dolní část nádrže
Tvrdost:
 
Min. vel. nádrže:
50 l
Délka života:
až 10 let
Dorůstá:
 
Doporučený počet ryb:
3: 2 samice, 1 samec
Snášenlivost:
Vůči samcům o stejné nebo menší velikosti čeledi loricariidae je teritoriální.
Potrava:
Všežravec, upřednostňuje rostlinou stravu, dobrý řasožrout.
Rozdíli mezi pohlavím:
Sameček má vousky na tlamce a na čele, silné a dlouhé; samička má vousky na tlamce, krátké a tenké, v jedné řadě.Hmatové výrůstky jsou dobře viditelné jen na předních okrajích ploutví.
Odchov:
Předpokladem pro úspěšný odchov je chovat několik jedinců od mládí společně v jedné nádrži. Dospělý sameček obhajuje teritorium. Pro vybraný pár postačí středně velká nádrž bez osázení, s vloženou břidlicí, kameny, jeskyňkami nebo trubkou. Rybky se vytírají do jeskyněk, kde samička lepí jikry na podklad. Potěr se vykulí za 3-5 dní, za další 4 dny stráví žloutkový váček. Pro odchov bohatě stačí sušené krmení a řasy. Růst zrychlí salátové listy - zakrátko se pokryjí řasou a změknou. Později můžeme přidávat různou sušenou potravu, spařený mrazený špenát a sekané nitěnky. Samec chrání potěr až do rozplavání a potom si už mladých nevšímá.
Charakteristika:
Tato ryba je výsledek postupného neúmyslného křížení 3 přírodních druhů: krunýřovec mnohoostný + krunýřovec skvrnitý + krunýřovec modrý (přívěskatý) proto se označuje jako ancistrus sp., u nás na stránkách ho pro začátečníky označujeme česky jako krunýřovec sp. (obyčejný). Bohužel se u nás prodává pod názvy původních druhů, takže spousta akvaristů ani neví co mají doma. Postupem času byla vyšlechtěna závojová forma (long fin), albinotická forma (gold) a albinotickou závojová forma (gold long fin). Je to klidná ryba žijící u dna. Aktivní je hlavně v noci. Zbarvení je hnědé až tmavohnědé se světlými nepravidelnými skvrnami. Břišní část je světle šedozelená nebo hnědá a po celém těle jsou bílé tečky, které můžou mít u každého jedince jinou velikost.

 

TOPlist

aktualizováno: 06.11.2015 18:04:57